Przyspieszanie stron internetowych
Dlaczego warto zadbać aby strona szybko pokazywała się odwiedzającemu?
Dzięki przyspieszeniu użytkownik szybciej dotrze do szukanych informacji, nie zostanie zablokowany przez ściąganie strony i będzie bardziej zadowolony i skory np do wysłania zapytania do firmy na której stronie się znajduje.
Czy strona już po wykonaniu jest przyspieszona?
Z jakichś powodów twórcy stron internetowych nie przywiązują uwagi do czasu ładowania witryny. Po jej wykonaniu należy jeszcze poświęcić czas na przeanalizowanie gdzie i co da się poprawić.
Kolejnym argumentem dlaczego warto w taką usługę zainwestować jest zwiększanie się ilości internautów korzystających z urządzeń mobilnych - telefon lub tablet. Takie urządzenia zazwyczaj korzystają z wolniejszego połączenia internetowego i mniejszych zasobów sprzętowych co wpływa niekorzystnie na czas załadowania strony. Spotkałem się z sytuacją gdzie ich liczba wyniosła już 70% w stosunku do liczby wszystkich.
Przykład przyspieszenia strony
Na poniższych ekranach widać różnicę w ładowaniu strony przed i po przyspieszeniu. Strona uzyskała lepszą ocenę (B-akceptowalny wynik), skrócił się czas ładowania, drastycznie zmniejszył się rozmiar strony (stała się 'lżejsza').
Przed przyspieszeniem
Po przyspieszeniu
Odwiedź stronę pl.inaustria.at
Jeszcze jeden przykład przyspieszenia strony
Ten przykład dotyczy prostej strony, która niestety była zbudowana z plików o wadze aż 16MB (a przykładowo strona microsoft.com zajmuje jedynie 600kB). Była zbudowana na popularnym systemie Wordpress, który właśnie niestety nie ma wbudowanych mechanizmów optymalizacyjnych(nie on jeden nie ma). Czas ładowania to powyżej 4 sekund - strona microsoft ładuje się w niecałą sekundę.
W Internecie jest kilka narzędzi pomocnych przy przyspieszaniu stron. Jednym z nich jest Google PageSpeed Insights. Jest to dobre narzędzie, bo skrótowo wskazuje wady i zalecenia poprawy.
Poniżej widać, że to narzędzie wystawiło niską ocenę - 34% (strona Microsoft ma 93%).
Widzimy na czerwono, że strona zdecydowanie wymaga działań optymlizacyjnych (przebudowy).
Jak widać powyżej po optymalizacji ocena zwiększyła się znacznie. Nie był to poziom powyżej 80% (wtedy Google oceniłoby stroną jako 'dobrą' - kolor zielony), ale i tak działania się opłacały. Przy większym budżecie zostałyby wykonane kolejne zalecenia optymalizacyjne.