Dlaczego nie Wordpress?

Za wikipiedią:
WordPress – 'napisany w języku PHP system zarządzania treścią (CMS) zaprojektowany głównie do obsługi blogów. Wykorzystuje bazę danych MySQL. Rozpowszechniany jest na licencji GNU General Public License i jest dostępny bezpłatnie. Według danych W3Techs, firmy analizującej rynek IT, w maju 2018 aż 30,7% stron na świecie pracowało w oparciu o Wordpress. Z kolei wśród systemów zarządzania treścią WordPress miał udział na poziomie 59,9% - czyli był najpopularniejszym CMS na świecie.'

Oprócz WP darmowym CMSem jest także Joomla. Wg mnie WP to rzeczywiście najpopularniejszy CMS, jednak ma on swoje wady. Nie korzystam z niego a przez to nie mam problemów z naprawami stron, które tworzę. Używam autorskiego systemu i różnych zabezpieczeń, które chronią przed zainfekowaniem strony.
Zarówno z Joomlą jak i WP były kłopoty. Miałem przez to pracę, ale, co oczywiste, klienci nie byli zadowoleni z powodu wynikłych komplikacji i nakładów jakie musieli przez to ponieść na naprawę czy odzyskanie stron. 
Ataki zdarzają się ciągle, pochodzą przykładowo z Chin. Wystarczy jedna dziurawa strona oparta na WP aby całe konto hostingowe zostało zainfekowane wirusem (pliki php, javascript) przez co wszystkie strony z bardzo dużym prawdopodobieństwem przestają być dostępne. Po takiej infekcji wkłada się sporo wysiłku w przywrócenie stron przez np przeniesienie na inne, nie zarażone, oddzielne konto hostingowe lub tworzenie strony od nowa.

Przyspieszanie Wordpress

Zdarza się też, że strona na Wordpress jest powolna - długo otwiera się w przeglądarce. Może to być wynikiem dużej ilości doinstalowanych wtyczek, wtyczek źle napisanych a znacznie spowalniających stronę lub z innych powodów, ale ten pierwszy przypomina mi się jako najczęstszy.

Rozwiązanie

Rozwiązaniem a propo dziur, chociaż nie wiem czy zupełnym, jest częsta instalacja uaktualnień oraz wtyczek służących zabezpieczaniu systemu. Natomiast aby stronę przyspieszyć stosuje się dedykowane temu wtyczki lub odchudza się stronę ręcznie gdy wtyczka sobie nie radzi (czasem strona wymaga reorganizacji).

Z internetu - o doświadczeniach innych osób 

Poniżej zamieszczam opisy zleceń/problemów ze stron internetowych 'zleceniowych':

29-12-2018
Usunięcie malware z wordpresa
Zlecę usunięcie malware ze strony opartej na Wordpress 4.9.8

16-01-2019
Usunięcie luki wordpress
Zlecę znalezienie, usunięcie, naprawienie i zabezpieczenie strony na wordpress.
W zeszłym miesiącu strona została zaatakowana - zmodyfikowanych i nadpisanych zostało wiele plików. Przywrócono poprawną wersję strony, zmianione zostały hasła, itp zainstalowano iThemes Security, przez prawie miesiąc wszystko działało ok i niestety znów stało się to samo.
Dlatego szukam kogoś, kto raz na zawsze rozwiąże problem i znajdzie lukę przez którą dochodzi do włamania.
...
23-01-2019
.......
Proszę nie próbować proponować wykonania na Wordpress gdyż ten skrypt kompletnie nie nadaje się do profesjonalnego wykorzystania, system musi być wydajny i niezawodny.

04-02-2019
Optymalizacja Wordpress
Witam, jestem zainteresowany przyspieszeniem naszej strony internetowej zbudowanej na Wp ...

20-02-2019
Po reinstalacji wp strona nie działa
Zlecę naprawę strony opartej na wordpressie. Strona miała wirusy, po przeinstalowaniu strony i wprowadzeniu danych do starej bazy danych znów pojawia się panel do instalacji wp. Zależy mi na czasie. Prawdopodobna przyczyna, jakiś błąd w połączeniu z bazą danych? Ok 2 lata temu strona została przeniesiona z joomli na wordpressa i wszystko działało dobrze, do momentu przeinstalowania wp. ...

03-03-2019
Wordpress usunięcie wirusów aktualizacja serwisu
Zlecę usunięcie wirusów z Wordpress jeśli takie są. Na stronie czasami wyskakują dziwne okienka. ...

25-06-2019

Silnik strony: wordpress, pracujemy na divi builderze, ale miło będzie współpracować z osobą która znajoma jest z językiem PHP (proste algorytmy bez obiektowego).

Przechodząc do zlecenia, potrzebuję utworzyć parę pozycji produktów (sklep istnieje woocommerce). Wykluczyć aktualne, aby nie było duplikatów. Strona była wirusowana przez co sklep stoi w miejscu.

25-06-2019

Naprawa strony wordpress

Zlecę zdiagnozowanie i usunięcie usterki na stronie www.

Najprawdopodobniej jedna z wtyczek blokuje ładowanie strony.

16-06-2019
Zlecę modyfikacje w wordpresie

Zlecę modyfikacje w worpdpresie bo polegaja one na odwirusowaniu storny www a pozniej zeby byla dopasowanana do ekranu tableta czy smatrfona a na koniec moze zeby lepiej widac ja w wyszukiwaniach
Ja moge doplacic do budzetu ale chce zeby plynnie storna dzialala bo teraz jest koszmar

25-09-2020
Postawić wordpress i przenieść dotychczasowe artykuły z aktualnego

Witam, jest sklep internetowy z blogiem. Blog jest postawiony na WP, który nie był od dłuższego czasu aktualizowany, ma dużo błędów i nadaje się jedynie do skasowania.
Trzeba postawić nowego wordpresa, zainstalować szablon (bez dodatkowej castomizacji) i przenieść wszystkie dotychczasowe artykuły 1:1 (jest ich około 100 sztuk).

Moje doświadczenia z Wordpressem

Ostatnio miałem kontakt w sprawie problemu z niemożliwością dostania się do panela administracyjnego strony Wp(wp-admin), który był spowodowany zainstalowaniem pluginu, który o dziwo miał ją zabezpieczać.
Instalowałem też prawie seryjnie jeden plugin do woocommerce (custom product filter) na jakiejś liczbie stron i często miałem z nim problem - na niektórych szablonach (themes) ciężko było go wdrożyć, a jeśli się już udało to niekoniecznie działał. Jest wielu autorów szablonów i prawdopodobnie niektórzy nie stosowali się do zasad tworzenia szablonu zgodnie z wytycznymi woocommerce.
Była też sytuacja(wrzesień 2020), że osoba chciała przebudować całą stronę internetową z okolic Siedlec bo w panelu powstał bałagan oraz nie działają manipulacje na zdjęciach - a dokładnie ich obracanie. Sprawdziłem czy w aktualnej wersji wordpress jest to już poprawione i stwierdziłem, że już działa, ale zauważyłem, że nie działa przycinanie zdjęć... 

Poniżej cytuję artykuł na temat bezpieczeństwa w Wordpress pochodzący z home.pl

Każda witryna na WordPressie, nieważne jak mała i nieistotna, jest narażona na zautomatyzowane ataki skryptami hakującymi. Specjalne boty skanują internet w poszukiwaniu stron, które mają niezaktualizowane oprogramowanie i znaną podatność, a następnie atakują witrynę złośliwym skryptem. W wyniku ataku Twoja witryna może stać się źródłem rozsyłania spamu, przekierowywać w nieciekawe miejsca lub przekazywać hakerom informacje o użytkownikach Twojej strony.

Statystyki aktualizacji Wordpressa właścicieli witryn www

W maju 2018, wśród osób zawodowo prowadzących strony na WordPressie, przeprowadziliśmy ankietę, której wyniki nas zaskoczyły. 74% osób twierdziło, że stara się na bieżąco aktualizować swoją stronę na WordPressie. W rzeczywistości jednak tylko 18% stron ma zaktualizowane wszystkie komponenty. A przeważnie to właśnie motywy i wtyczki, pozostawione na stronie w starszych wersjach, wpuszczają skrypty hakujące do naszej witryny.

Ostrzeżenie dla posiadaczy WordPress (18 grudzień 2020)

W dniu 2020-12-17 pojawiła się informacja o podatności w wyjątkowo popularnej wtyczce Contact Form 7 dla WordPress. Sytuacja dotyczy ponad 5 milionów stron na całym świecie.
Contact Form 7 pozwala na łatwe osadzenie funkcjonalnego formularza na stronach, opartej o WordPress i jest często wybierana przez osoby tworzące strony w oparciu o ten CMS. Ujawniono w niej lukę umożliwiającą wykonanie złośliwego kodu na serwerze www.

Ataki na strony www (22 luty 2021)

Oto strona zaatakowana przez (jak by można się domyślać) przez Chińczyków. Strona jest postawiona na WP.

Podsumowanie

Wordpress daje sporo gotowych rozwiązań, ale nie ma to jak 'garnitur szyty na miarę'.